Головна

Про управління

Адміністративні послуги

Нормативно-правові акти

Заклади культури

Охорона культурної спадщини

Основні культурно-мистецькі події та заходи

Доступ до публічної інформації

Громадське обговорення

Кадрове забезпечення

Відділи культури і туризму райдержадміністрації

Відділи культури міськвиконкомів

Законодавство про культуру

Державні закупівлі

Оголошення про конкурси

Новини Відкриття виставки «Царице Миру, молись за нас…»

Відкриття виставки «Царице Миру, молись за нас…»08 травня 2014р., 11:48


 

     7 травня 2014 року у Музеї волинської ікони відкрилася виставка „Царице Миру, молись за нас…”. На виставці представлені більше 50 ікон Богородиці XVII-ХХІ ст. з колекцій Музею волинської ікони, Митрополита Волинського і Луцького УПЦ Ніфонта і Митрополита Луцького і Волинського УПЦ КП Михаїла.

    Відкриття відбулося в урочистій невимушеній обстановці. Виставку відкрив директор Волинського краєзнавчого музею Анатолій Силюк, який представив почесних гостей і учасників заходу. З словами вітання виступили перший заступник голови Волинської держадміністрації Сергій Кудрявцев та заступник голови Волинської обласної ради Олександр Пирожик. Про особливе пошанування Богородиці у православній традиції та її чудотворних ікон на Волині сказав у своєму слові Митрополит Луцький і Волинський УПЦ КП Михаїл. Єпископ Володимир-Волинський УПЦ КП Матфей передав до музею поховальні хоругви, які знаходились у зруйнованому за радянських часів храмі на Вишкові, та побажав колективу музею нових цікавих експозицій. Завідувач Музею волинської ікони Тетяна Єлісєєва представила виставку, наголосивши на актуальності теми, адже Богоматір завжди і сьогодні з нами, Вона веде нас шляхом Спасіння, духовного зцілення, миру, любові і добра.

     Експоновані на виставці волинські ікони XVII- XVIIІст. належать до типу Одигітрії (грец. – провідниця до спасіння), що представляє поясне зображення Богородиці з благословляючим маленьким Ісусом Христом. Серед варіантів цього образу вирізняються Богородиця Державна і Коронування Богородиці.

    Ще один іконографічний тип зображення Богородиці – Елеуса (грец. – милостива). Це найбільш ліричний образ, що передає ідилію Матері і Сина. Його інтерпретація втілена у іконах Почаївської Богородиці. Образи Богородиці та Ісуса Христа на волинських іконах приваблюють особливою миловидністю і теплотою, простотою і щирістю.

      Українські хатні ікони ХІХст. різного рівня художньої майстерності є важливою складовою українських народних традицій. Вони демонструють яскраві зразки самобутньої національної культури та допомагають у визначенні національної ідентичності.

     Давні образи Богородиці стали джерелом натхнення для багатьох сучасних митців – іконописців, вишивальників, різьбярів. Переосмислення цієї теми можемо бачити на представлених на виставці іконах ХХ-ХХІ ст., що виконані у техніках темперного іконопису на дошці, олійного малярства, шовкографії по дереву і пластику, інтарсії, шиття бісером і люрексом, аплікації соломкою. Сучасні майстри опираються на давні традиції, використовуючи дошку під основу, гравіюючи тло ікон стилізованими рослинними орнаментами, накладаючи сусальне золото, прикрашаючи емалями, карбованими і штампованими металевими окладами. Втім, кожен з авторів по-своєму переосмислює та інтерпретує образ Богородиці.

     Експонати виставки яскраво демонструють істинність християнської віри і потужний творчий потенціал давніх та сучасних українських майстрів, відкриваючи світ в українську цивілізацію і українську ментальність.