Головна

Про управління

Адміністративні послуги

Нормативно-правові акти

Заклади культури

Охорона культурної спадщини

Основні культурно-мистецькі події та заходи

Доступ до публічної інформації

Громадське обговорення

Кадрове забезпечення

Відділи культури і туризму райдержадміністрації

Відділи культури міськвиконкомів

Законодавство про культуру

Державні закупівлі

Оголошення про конкурси

Музеї


                          

                                      ВОЛИНСЬКИЙ КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ

      Волинський музей відкрито 16 червня 1929 р. при Товаристві краєзнавців і охорони пам’яток минулого в м.Луцьку. Експозиція музею була розгорнута в приміщенні по вул.Ягеллонській,91. В травні 1940 р. на його базі створено обласний державний історико-краєзнавчий музей. З початком Великої Вітчизняної війни музей вдалося зберегти і 2 листопада 1941 р. він відновив функціонування. Під час відступу німецьких окупантів фонди музею були пограбовані. 17 червня 1944 року музей відновив роботу в нових умовах. У 50-х роках ХХ ст. отримав назву – Волинський краєзнавчий музей. З 1958 по 1984 рр. розміщувався по вул.Шопена,7.
       З 1985 р. нова значно розширена експозиція (32 зали площею 2056 кв.м) розгорнута в реконструйованому триповерховому будинку по вул.Шопена,20 – пам’ятці архітектури та історії 20-30-х рр. ХХ ст. Волинський краєзнавчий музей має філіал – літературно-меморіальний музей Лесі Українки в с.Колодяжне Ковельського району та відділи – Музей волинської ікони і Художній музей у м.Луцьку, меморіальний музей В’ячеслава Липинського в с.Затурці Локачинського району.
       Фондові колекції музею нараховують понад 135 тис. музейних предметів основного фонду і 125 тис. – науково-допоміжного, в тому числі Качинський готський срібний скарб ІV-V ст. нашої ери, Городищенський давньоруський срібний скарб ІХ-ХІ ст., зібрання кахлів ХVІІ-ХІХ ст., комплекс актових документів ХVІІ-ХVІІІ ст., стародруків та рукописних книг ХVІ-ХІХ ст.; археологічна, нумізматична та етнографічна колекції; рукописи, першодруки, особисті речі та предмети одягу Лесі Українки, Олени Пчілки, Йозефа Ігнація Крашевського, В’ячеслава Липинського, Данила Скоропадського та ін.; рідкісний гербарій рослин та мохів Стефана Мацка (30-ті рр. ХХ ст.); Чудотворну ікону Холмської Богородиці ХІ-ХІІ ст.; зібрання західноєвропейського середньовічного, вітчизняного давнього та сучасного живопису, графіки і скульптури, сучасного декоративно-ужиткового мистецтва, волинської школи іконопису та різьби по дереву ХVІ-ХVІІІ ст. тощо. Експозиція обласного краєзнавчого музею має розділи: природи, давньої та новітньої історії. Бібліотека нараховує понад 23 тис. томів.
     Науковці Волинського краєзнавчого музею ведуть значну науково-дослідницьку і пошукову роботу, результатом якої є численні стаціонарні та пересувні виставки, науково-освітні заходи, наукові видання, краєзнавчі публікації в періодичній пресі та наукових збірниках. Музей забезпечує науково-методичне керівництво громадським та комунальним музейним будівництвом в області.
    Волинський краєзнавчий музей є колективним членом Волинського обласного товариства краєзнавців, організатором обласних, Всеукраїнських та міжнародних наукових конференцій, зокрема, "Леся Українка та родина Косачів в контексті української та світової культури" (І – 1996; ІІ – 2001; ІІІ- 2006), "Волинський музей. Історія і сучасність” (І – 1994; ІІ – 1999; ІІІ - 2004), "Волинська ікона: дослідження та реставрація" (щорічні, з 1994), Волинської обласної науково-етнографічної конференції (І – 2003; ІІ – 2005, ІІІ – 2007) та ін. Матеріали конференцій видано окремими науковими збірниками. Спільно з Замосцьким музеєм у м.Замосці (Республіка Польща) з 2003 року започатковані щорічні українсько-польські двомовні наукові "Замосцько-Волинські музейні зошити" (Замосць, 2003. –236 с.; 2004. – 313 с., 2005. – 194 с.; 2006/7 – 395 с.), а разом з Музеєм Холмським у м.Холмі – науковий збірник "Do piekna nadprzyrodzonego” (Холм, 2003. – 327 с.).

Директор музею
Силюк Анатолій Михайлович, заслужений працівник культури України
Адреса музею:
43021 , Волинська область, м.Луцьк, вул.Шопена,20.
Тел.: (0332) 72-03-64.
Е-mail: volkrmus@lt.ukrtel.net

Веб-сайт: http://volyn-kray-mus.at.ua/  
Музей працює з 10.00 до 18.00 год., в неділю з 10.00 до 17.00 год.
(з 1 жовтня по 1 квітня з 9.00 до 17.00 год.)
Вихідні дні: субота, понеділок


          КОЛОДЯЖНЕНСЬКИЙ ЛІТЕРАТУРНО-МЕМОРІАЛЬНИЙ МУЗЕЙ ЛЕСІ УКРАЇНКИ
                                        – ФІЛІАЛ ВОЛИНСЬКОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ


       Музей славетної української поетеси Лесі Українки у с.Колодяжному Ковельського району відкритий 10 липня 1949 року в садибі, придбаній її батьком П.А.Косачем у 1868 році. З 1882 по 1907 рік тут з деякими перервами жила Леся Українка. У Колодяжному вона розпочала свою літературну діяльність, написала багато поетичних творів, які увійшли до скарбниці української та світової літератури.
З 1963 року музей став філіалом Волинського краєзнавчого музею. Нині площа музею становить: загальна – 830 кв.м., експозиційна – 471 кв.м., фондосховища – 30 кв.м., прилеглої території – садиба 1,2 га, лісопарк – 6,5 га.
      У музеї діє повноцінна, науково-обгрунтована експозиція високого художнього рівня, яка розкриває життєвий і творчий шлях Лесі Українки. Остання її реекспозиція проведена у 1991 році. Експозиція музею розміщена у трьох приміщеннях. У двох меморіальних будинках ("сірому" і "білому") – пам'ятках історії, відтворено обстановку, яка була при житті поетеси. У літературному музеї, спеціально побудованому під експозицію у 1980 році, зібрані документальні матеріали та експонати, які розповідають про життя і творчість Лесі Українки. За садибою розміщений лісопарк, посаджений на честь 100-річчя від дня народження письменниці та Лесин кадуб.
      Колекція музею нараховує понад 5,5 тис. музейних предметів основного фонду, у тому числі – меморіальні, що є безцінними для історії та культури українського народу. Вона щорічно збільшується на 100-200 експонатів основного фонду.
     Працівники літературно-меморіального музею проводять значну пошукову, науково-дослідницьку, збиральницьку та масову науково-освітню роботу. Підтримують тісні зв'язки з українською діаспорою у Канаді та США.
    В 2004 році відкрито сектор – монографічну експозицію: „Музей „Лісової пісні” Лесі Українки в Нечимному”.

                                                                                                                     
Завідувач музею
Комзюк Віра Михайлівна, заслужений працівник культури України.
Адреса музею:
45061 Волинська обл.
Ковельський р-н, с.Колодяжне
Телефон: (03352) 9-02-24
E-mail:klmmlu@ukr.net

Веб-сайт: http://kololesi.at.ua/  
Музей працює з 9.00 до 17.00 год.
Вихідні дні: понеділок, вівторок


       
                                                          МУЗЕЙ ВОЛИНСЬКОЇ ІКОНИ
                                      – ВІДДІЛ ВОЛИНСЬКОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ


                                   
       Музей волинської ікони в Луцьку, відділ Волинського краєзнавчого музею відкритий в серпні 1993р. Це єдиний музей в Україні, який представляє самобутню регіональну школу волинського іконопису. Унікальна збірка музею нараховує більше 1,5 тисячі пам’яток сакрального мистецтва, серед них: понад 600 ікон XVI-XIX ст., предмети металопластики (шати ікон, церковне начиння), декоративної різьби (царські врата, кіоти ікон) та скульптури. Cтворення колекції пов’язане з іменем відомого українського мистецтвознавця Павла Жолтовського (1904-1986 р.р.), який очолював експедиції Волинського краєзнавчого музею 1980-х років з вивчення та збору історичних і культурних пам’яток у храмах Волині.
На честь 10-ої річниці незалежності України 17 червня 2001 р. експозиція Музею волинської ікони була відкрита у новозбудованому приміщенні. У восьми залах музею експонується більше 100 творів іконопису XVI-XVIII ст. Канонічністю, строгістю композиції відзначені монументальні образи XVI ст. “Спас у славі", "Розп’яття", "Юрій Змієборець".
       Майстерність волинських іконописців ХVIІ ст., різноманітність стилів і творчих манер репрезентують ікони “Зішестя Святого Духа на апостолів”, “Різдво Богородиці”, “Вознесення пророка Іллі”, “Зішестя до пекла”, “Свята Варвара з житієм”, “Моління” та інші.
       Діяльність іконописних осередків Волині у XVII-XVIII ст. представлена творчістю “Волинського іконописця 1630 року” та “Майстра ікон з Михнівки”. Це ікони “Юрій Змієборець”, “Покрова Богородиці”, “Богородиця Одигітрія”, “Різдво Богородиці”, “Причащання Святого Онуфрія”.
       В музеї експонуються твори видатного українського іконописця Йова Кондзелевича (1667-після 1740 р.р.). Бездоганно побудованими композиціями, гармонійністю і яскравістю кольорів, живописною теплотою образів зачаровують ікони майстра “Спас Вседержитель”, “Святий Георгій”, “Пророки”.
      В залах музею можна побачити оригінальні зразки декоративної різьби і скульптури Волині XVIII ст.: царські врата, хрести-розп’яття, фігури святих та ангелів. Віднедавна Музей волинської ікони став місцем паломництва. Тут знаходиться Чудотворна Холмська ікона Богородиці, унікальна пам’ятка візантійського іконопису ХІ-ХІІ ст. Для ікони відведений окремий зал, де проходять не тільки екскурсії, а й богослужіння.
    У музеї постійно влаштовуються виставки з музейних фондів та приватних колекцій, пам’яток іконопису та церковного начиння XVIII-XІX ст., вилучених на волинських митницях. Музей волинської ікони відомий в Україні та за її межами не тільки цікавою експозицією, а й науково-дослідницькою, масово-просвітницькою роботою. З 1994 р. на базі музею проводяться щорічні міжнародні наукові конференції з питань дослідження та реставрації волинського іконопису.


Завідувач музею Єлісєєва Тетяна Миколаївна
Адреса музею: 43000, м.Луцьк, вул.Ярощука, 5
Телефон:  (0332) 24-34-12
Е-mail:

Веб-сайт: http://volyn-ikona.at.ua/index/0-2  
Музей працює з 10.00 до 18.00 год.,
                           у неділю з 10.00 до 17.00 год.
Вихідні дні: субота, середа


                                                        ХУДОЖНІЙ МУЗЕЙ У ЛУЦЬКУ
                                     – ВІДДІЛ ВОЛИНСЬКОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ


                              
         Х
удожній музей у Луцьку, відділ Волинського краєзнавчого музею, розташований в історичній частині міста, на території визначної пам’ятки фортифікаційного мистецтва XVI ст. — замку Любарта, в колишньому Будинку повітової канцелярії і шляхетських судів, збудованому 1789 року на руїнах княжого палацу. Відкриття музею відбулося 6 листопада 1973 року. Його колекція сформована на основі націоналізованої збірки з магнатської галереї князів Радзивілів в замку в Олиці (1940 р.), творів образотворчого мистецтва, що зберігалися у музеях Луцька до 1939 року, а також пізніших надходжень. У розділі зарубіжного мистецтва XVII — початку XX ст. представлено живопис восьми країн Європи: Іспанії, Італії, Фландрії, Франції, Австрії, Німеччини, Англії і Польщі. Це роботи Алессандро Маньяско, Франца Вінтерхальтера, Аррі Шеффера, Жака Куртуаи (Бургіньона), Юзефа
Брандта, ВлодзімєжаТетмаєра, Юліана Фалата, Войцеха Коссака.                                                                                                                                                   
      Славу музейного зібрання складає твір іспанського художника Хусепе де Рібери – картина „Святий Ієронім” (1644 р.).
     Музей пишається збіркою польського мистецтва ХVІІ – поч. ХX ст., яка є однією з найбільших в Україні.
     Окремий розділ становлять твори українського і російського мистецтва другої половини XIX – першої третини XX ст., а також сучасний український живопис. Музей має найбільшу в Україні збірку творів українського художника Андроника Лазарчука, уродженця Волині.
У музеї реалізовуються цікаві артпроекти. Експонуються виставки з фондів музею та приватних колекцій.
Художній музей у Луцьку відіграє важливу роль у культурному житті регіону.


Завідувач музею Навроцька Зоя Михайлівна
Адреса музею: 43016, м.Луцьк, вул.Кафедральна,1а
Телефон: (0332) 72-30-75
E-mail: lutskartmuseum@ukr.net

Веб-сайт: http://art-lutsk.at.ua/  
Музей працює з 10.00 до 18.00 год., у неділю з 10.00 до 17.00 год.
Вихідні дні: понеділок, вівторок


             ЗАТУРЦІВСЬКИЙ МЕМОРІАЛЬНИЙ МУЗЕЙ В’ЯЧЕСЛАВА ЛИПИНСЬКОГО
                                    – ВІДДІЛ ВОЛИНСЬКОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ


                              
      У 1995 році прийнято рішення про створення відділу Волинського краєзнавчого музею — Зат
урцівського меморіального музею В’ячеслава Липинського. Музей буде розміщуватись у пам’ятці історії – садибі родини Липинських у с.Затурці Локачинського району.
       Тут народився і провів дитячі та юнацькі роки В’ячеслав Казимирович Липинський (1882-1931рр.) – вчений, історик, соціолог, політик, публіцист, дійсний член Наукового Товариства імені Тараса Шевченка у Львові, посол і повноважний Міністр Української Держави в Австро-Угорщині, головний ідеолог відновлення в Україні гетьманської форми правління.
     Комплекс реставраційних робіт, який нині проводиться у с.Затурці, спрямований на відновлення двоповерхової будівлі у вигляді початку XX ст. та пристосування її під меморіальний музей В’ячеслава Липинського.
Завідувач музею Кушнір Віталій Григорович


Адреса музею:
44523, Волинська обл., Локачинський р-н, с.Затурці
Телефон: (03374) 9-73-87, E-mail:musza@ukr.netУСТИЛУЗЬКИЙ   НАРОДНИЙ   МУЗЕЙ   ІГОРЯ   СТРАВІНСЬКОГО


                               

        Устилуг – одне із старовинних містечок на Волині, відоме ще з літописних часів (1150 р.). В останній чверті XIX – на початку XX століть – це було звичайне провінційне містечко з патріархальним побутом. Однак, саме в той час Устилуг став притулком для трьох поколінь родини Стравінських – знаменитого співака Маріїнського театру в Петербурзі Федора Стравінського, його сина всесвітньовідомого композитора Ігоря Стравінського та сина останнього – Федора, визнаного в світі швейцарського художника. Ігор Стравінський називав Устилуг „райським куточком для творчості”. Саме тут композитор щасливо працював над творами. Музика Стравінського, що була створена в Устилузі – одна з блискучих сторінок світової культури. Завдяки композитору музичний фольклор Волині через балети „Жар птиця” (1910 р.), „Петрушка” (1912 р.), „Весня священна” (1913 р.), „Весіллячко” назавжи залишиться в історіїсвітової музики.

       Нині в будинку композитора „Стара Миза”, побудованому у 1907 році за його власним проектом, знаходиться музична школа, де на першому поверсі у лівому крилі розміщується музей композитора. У чотирьох експозиційних залах за тематично-хронологічним принципом подані матеріали, які розповідають про життя та творчий шлях геніального композитора, його перебування в Устилузі, останній приїзд до Радянського Союзу. 

Велику пошукову роботу по дослідженню життєвого і творчого шляху композитора провели в свій час науковці Волинського краєзнавчого музею Олена Огнєва та Олекса Ошуркевич. Допомогу у створенні музею надав фонд Пауля Захера з Базеля (Швейцарія). Активну роботу по створенню музею проводив Володимир Васильович Терещук – директор місцевої музичної школи, який з часу відкриття музею у 1990 році є його незмінним громадським директором.
      29 вересня 2013 року, після тривалого ремонту та реконструкції,  музей-садиба видатного композитора ХХ століття Ігоря Стравінського знову відкрив свої двері для відвідувачів. У ході реставраційних робіт відтворено вигляд будинку, який він мав на початку ХХ століття. Докорінно змінили експозицію, відтворили родовід родини Стравінських та додали нові матеріали. Автор нової експозиції – кандидат історичних наук Олена Огнєва. Серед експонатів музею альбом замальовок видів України батька композитора Федора Гнатовича Стравінського, оригінал якого зберігається в Театральному музеї в Санкт-Петербурзі, фотографії родини та друзів Ігоря Стравінського.


Адреса: 44731, Волинська обл, м.Устилуг, вул.Стравінського, 2в

Тел.: (03342) 9-34-59.
Вихідні дні - субота, неділя.

Директор: Терещук Володимир  Васильович.